tr-Cesta k úspěchu

27.08.2020

Cesta k úspěchu

Cesta k úspěchu je lemovaná neúspěchy. Nejdůležitější na cestě k úspěchu, je nebát se neúspěchu.

"Úspěch je schopnost jít od nezdaru k nezdaru bez ztráty nadšení," pronesl jeden z největších politiků minulého století Winston Churchill.

Psychiatr Cyril Höschl průšvihy přirovnává ke cvičení a otužování, co nás zocelí: "Pokud taková fyzická aktivita netrvá příliš dlouho a není extrémně namáhavá, nepovažujeme ji za nepřiměřenou zátěž, ale za zdravotní přínos: nepříjemný prožitek zvýší naši psychickou odolnost, podobně jako sprchování studenou vodou posílí naši odolnost vůči chladu. Na slabší trauma tedy můžeme pohlížet jako na pozitivní událost, která nám v dlouhodobé perspektivě pomůže snáze snášet životní trable. A protože život většinou není procházka růžovou zahradou, je dobré být co nejodolnější."


Nebezpečné ego

"Hodně z těch lidí narazilo na své ego. Základním rysem jejich průserů bylo, že si byli příliš jistí svou pravdou a neomylností, i když je jejich okolí varovalo. Dalším spouštěčem jsou zdravotní komplikace. Třeba Steve Jobs říkal, že jeho život určily tři velké průšvihy. Prvním byl vyhazov ze školy, za který byl vděčný, protože se konečně naučil věci, které ho zajímaly. Pak ho vyhodili z vlastní firmy, on postavil další dvě úspěšné, a nakonec se do té původní vrátil. A naplno rozjel Apple. A když dostal rakovinu slinivky, uvažoval o tom, jestli to, co každý den dělá, mu za to opravdu stojí."

Co poradit těm, kteří se s nějakým neúspěchem právě potýkají a možná nevidí světlo na konci tunelu?

"V běžném životě bývá ta nejpravděpodobnější možná skutečnost většinou i tou nejvíce pravdivou. A pak jsou tu různé životní a historické zlomy, švy na hladké látce života. A tady je strategie přesně opačná. Otevřít se novým pozitivním možnostem a za každou cenu vidět na všem to lepší. Není lehké mít radost z toho, že má člověk obě nohy zdravé, když právě ztratil boty a jde bosky sněhem.

Ale stejně to tady na tom světě nikdo nepřežije a nikdo neví přesně, kolik nám zbývá, a tak se vyplatí znovu vstát a jít. Druhá možnost jít stejnou cestou už nejspíš nebude. Vždy je lepší litovat chyb než sám sebe. Nebo litovat něčeho, co člověk udělat mohl, a neudělal."

Nejdůležitější na cestě k úspěchu je nebát se neúspěchu. Nebojte se podívat do zrcadla a uvědomit si v čem jste dobří a v čem naopak ne. 

Ti jež úspěchu dosáhli se dokázali po každém úspěchu opět zvednout, využít své silné stránky a umět pracovat s těmi slabými. Pokud chcete zjistit jaké jsou Vaše silné a slabé stránky, zkuste se otestovat na www.psychometry-online.com