tr-Jak uspět při hledání práce

21.09.2020

Pokračování v předchozím článku

Umět se uvést

Po té co jste zjistili co chcete, ještě než se dáte do hledání, měli byste si připravit či aktualizovat všechny materiály. Každého hned určitě napadne životopis s profesionální fotkou. Je toho ale mnohem víc.

Tvůrčí profese by neměly zapomínat na portfolio prací v online i tištěné podobě. Ti, kdo píší blog, by se měli zamyslet, zdali zveřejněné texty nevyvolávají o jejich osobě špatný dojem. Vyplatí se popřemýšlet o referencích a referenčních osobách, na které můžete dát personalistovi kontakt.

Důležité jsou sociální sítě. U neveřejných profilů byste měli mít dostatečně nastavené soukromí. Ať vás u pohovoru nezaskočí otázka na vydařenou kalbu z minulého měsíce. Velmi důležitou sítí je LinkedIn. I ten byste měli aktualizovat tak, aby informace i fotka odpovídaly vašemu současnému CV a cílům.

Také lidí z HR používají Google. Zkusili jste někdy zadat své jméno do vyhledávače? A jaké vám vrátil výsledky? Myslete na svou online reputaci včas. Negativní či nevhodné zmínky na cizích webech sice nevyřešíte přes noc, ale můžete si aspoň připravit smysluplnou odpověď pro případ, že na ně přijde řeč.

Od věci není zkouknout šatník a botník. Na některé pohovory je třeba se vyšvihnout. Pokud jste celý rok chodili v tričku, může vás v den D nemile zaskočit poněkud těsná košile.

Hledejte na více místech

Při hledání volných míst nespoléhejte jen na jednu možnost. Všeobecně známou cestou k novému zaměstnání jsou pracovní portály jako Jobs.cz, Prace.cz nebo Dobraprace.cz. Tyto servery umožňují díky pokročilým filtrům hledat práci velmi efektivně a také si nechat zvolený typ nabídek posílat na e-mail. Stejně tak si můžete na mnoha portálech zřídit svůj profil a vystavit CV.

Ne každá společnost ale na pracovních portálech inzeruje. Vytipujte si sympatické firmy a na jejich webovkách hledejte sekce jako "Kariéra" nebo "Volná místa".

Zapomenout byste neměli ani na sociální sítě. Využijte hledání na Facebooku, Twitteru či LinkedIn. Hledejte i pomocí hastagů jako #prace #job #kariera apod.

Dejte vědět jakou práci hledáte

Jak se říká rozhoďte sítě. Platí to i při hledání práce. Využijte sociální potenciál bližší i vzdálenější rodiny, přátel, kamarádů a známých. Dejte jim vědět, že hledáte nové místo a ideálně přiložte i link na LinkedIn či portfolio vašich prací.

Každý někoho zná. Slovo dá slovo a jednou večer vám zazvoní telefon...

Stejně aktivní buďte i na sociálních sítích. Pokud si nehledáte práci tajně, informujte o tom přátele a sledující na Facebooku i Twitteru. Nabídku můžete vložit i do vytipovaných oborových skupin.

Na LinkedIn si v sekci "Karierní zájmy" zvolte, že jste otevření novým příležitostem, a svůj profesní cíl můžete prezentovat i přímo v obsahu vaší stránky. Podobně aktivně můžete vystupovat na pracovních portálech. Stačí si na nich vytvořit profil a vystavit CV.

Další efektivní metodou je aktivní oslovení vybraných firem, i když právě nenabízejí typ vaší pozice. Nikde nevíte, jestli se zrovna nechystají. Anebo si po přečtení vašeho CV uvědomí, že právě vy se jim hodíte.

Využít můžete také personální agentury, s nimiž mnoho firem spolupracuje při náboru. Když vás budou mít recruiteři v databázi, mohou vás hned oslovit. Navíc ty lepší personálky poskytují kvalitní poradenství. Není nad to, když vám CV či profil na LinkedIn zkoukne oko profíka z druhé strany barikády.

Odpovídáme na inzeráty

Inzeráty máte vybrané, jde se psát. Většinovou praxí je životopis a průvodní dopis. Někdy bývá součástí inzerátů i zadání úkolu, který musí uchazeči vypracovat.

Pokud nechcete střílet naslepo, platí, že CV a průvodní dopis by měly odpovídat inzerované pozici. To znamená, že si nevystačíte s dvěma univerzálními kousky.

Obsah vždycky nalaďte na míru požadavkům i slovníku inzerátu. Nejde o to vymýšlet si, ale vytáhnout to, co zajímá protistranu. A ideálně to také pojmenovat jejím slovníkem. Když se vaše minulá pozice jmenovala kontrolor účtů a nyní se hlásíte na pozici interního auditora, pak je vhodné předchozí zaměstnání pojmenovat také jako interní auditor. Pamatujte: personalisté hledají shodu. Pak přichází na řadu to ostatní. Nespoléhejte na synonyma a opisná vyjádření. Při rychlém skenování CV nemusí tak dobře padnou do oka.

Pro CV i průvodní dopis platí: buďte konkrétní, nevymýšlejte si a jděte rovnou k věci. Životopis ideálně na jednu A4, průvodní dopis o dvou třech odstavečcích na max polovinu A4. Čitelnost a vzdušnost dokumentů podpořte vhodným formátováním - odrážky, krátké odstavce, hierarchie nadpisů apod.

Prodejte se u pohovoru

Což jinak znamená, prodejte svou přípravu.

Sežeňte si podrobnější informace o firmě, proklikejte její web, přečtěte pár článků v blogu. Připravte si odpovědi na časté otázky personalistů. Příklady jich na internetu najdete tuny. I když jsou otázky různé, přece jen se točí stále kolem několika témat. Promyslete si také povídání o vašich pracovních úspěších, projektech, které jste vedli a tak dále.

Ptát se bude nejen protistrana, ale i vy. Takže si připravte několik otázek. Určitě se najde něco, na co vám inzerát neodpověděl nebo vás to napadlo při zjišťování informací.

Znovu si udělejte jasno ve svých požadavcích. Kolik budete chtít peněz? (Je dobré trochu nadsadit) Jaký úvazek budete chtít prosazovat? Když víte, co chcete, snadněji si o to řeknete.

Své odpovědi i otázky si zkuste několikrát přeříkat nahlas před zrcadlem nebo kamarádovi. A natočte se při tom na mobil. Odhalíte spoustu nešvarů, které snadno odstraníte. A hlavně své odpovědi dostanete do pusy a zafixujete si je. Nejde o to, abyste na pohovoru mluvili jako naučná kniha, ale abyste odpovědi horko těžko nelovili z hlavy.

Vybrali vás. Jak se rozhodnout. A vyjednávat

Chtějí vás. Výborně. Pokud ani vy nemáte pochyby, je hotovo. Zbývá doladit podmínky a stvrdit je ve smlouvě. Pokud váháte nebo máte další zajímavé nabídky, je situace jiná. Pro dobré rozhodnutí budete potřebovat ještě další informace, radu nebo možná vnuknutí.

Je dobré být k zaměstnavateli upřímný a sdělit mu, že ještě nejste rozhodnutí. Požádejte ho o schůzku, kde byste mohli probrat vaše pochybnosti. Poproste o jeden den ve firmě na zkoušku, abyste mohli aspoň trochu nasát atmosféru a poznat kolegy. Pokud o vás opravdu stojí, vyjdou vám vstříc. Pokud ne, patrně jste váhali správně.

Nestojí-li vašemu nástupu v cestě nic jiného než jedna dvě podmínky, vyjednávejte. Pokud nebudete chtít místo služební Oktávky Teslu v plné výbavě, patrně se dohodnete.

Čtení je u konce. Teď už se musíte dát do práce vy. Přidržíte-li se tohoto systému, případně i dalších rad z našeho blogu, vaše šance na získání toho správného zaměstnání rapidně vzroste. A celé putování za novým místem bude mnohem snazší.